Laupäev, 15. mai 2021
  ID-kaart  |  MobiilID OpenID

» unustasid salasõna?   » registreeru   » reeglid
 
Rss SISUPUU Rss RSS
Avaleht Konsultatsioonid Ideed Seadused
 
Avaleht > Vaata ideed
Riigikogu otsuse eelnõu algatamise õiguse loomine kodanikele
Gerd Tarand
Sisestatud: 10. august 2009
Vastatud 28. september 2009
Bookmark and Share
Prindi
Saada kutse
  Vaata ideed   Hääletustulemused   Vaata vastuseid   Kommentaarid ()  
Riigikogu Kantselei
Sisestatud: 28. september 2009

 

 


Lugupeetud Gerd Tarand                                                                 28.09.2009


Tegite osalusveeb (www.osale.ee) kaudu ettepaneku anda kodanikele õigus õigusakti eelnõu algatamiseks. Oma idee teostamiseks pakkusite välja Riigikogu kodu- ja töökorra seaduse muudatuse eelnõu algatamist puudutavate sätete osas.
Esiteks tuleb märkida, et Eesti Vabariigi põhiseaduse § 103 loetleb seadusandlikku initsiatiivi omavate isikute ringi. Kõik alamaastme õigusaktid peavad aga olema kooskõlas põhiseadusega, mistõttu oleks Teie idee teostamiseks vajalik muuta kõigepealt Eesti Vabariigi põhiseadust.
Kehtivas seadusandluses ei ole rahvaalgatust ette nähtud, kuna Eesti riigikorraldus põhineb esindusdemokraatia põhimõttel, mille kohaselt teostab rahvas oma võimu esindajate kaudu.  Küll aga on varemgi näidatud üles initsiatiivi rahvaalgatuse võimaldamiseks, eesmärgiga lähendada üksikisikut riigivõimule. Ka praegu on Riigikogu  menetluses Keskerakonna saadikute poolt algatatud Eesti Vabariigi põhiseaduse muutmise seaduse eelnõu rahvaalgatuse võimaldamiseks (210 SE).
Lisaks on Riigikogu menetluses kohaliku rahvahääletuse seaduse eelnõu (447 SE), mis laiendab osalusdemokraatia võimalusi kohaliku omavalitsuse tasandil. Eelnõu lähtub asjaolust, et kohalikel elanikel on huvi olla enam kaasatud otsustusprotsessidesse ja võimaldab sekkuda juhtudel, kui esindusdemokraatliku kogu huvi ei pruugi kokku langeda kohaliku omavalitsuse elanike huvidega. Antud eelnõu esimene lugemine toimub k.a 29. septembril ja juhtivkomisjoni ettepanek on esimene lugemine lõpetada.


Lugupidamisega

 

Väino Linde
Põhiseaduskomisjoni esimees

 

Lisatud failid: Abiinfo


 

Alusta siit!

Registreeru Osale.ee kasutajaks
ning alusta oma riigi aitamist juba
täna!

» Registreeru siin
» Kasutajale
 

Avalehele Osalusveebi haldab Riigikantselei
info@osale.ee

Osalusveeb Konsultatsioonid Ideed beta Seadused