Neljapäev, 23. mai 2019
  ID-kaart  |  MobiilID OpenID

» unustasid salasõna?   » registreeru   » reeglid
 
Rss SISUPUU Rss RSS
Avaleht Konsultatsioonid Ideed Seadused
 
Avaleht > Vaata ideed
Elutestament
Marika Ivašina
Sisestatud: 13. detsember 2010
Vastatud 1. märts 2011
Bookmark and Share
Prindi
Saada kutse
  Vaata ideed   Hääletustulemused   Vaata vastuseid   Kommentaarid ()  

Et inimestel oleks võimalik otsustada oma elusaatuse üle ka siis, kui ta ei ole enam otsustusvõimeline, on mitmel pool maailmas hakatud üha enam kasutusele võtma dokumenti, mida nimetatakse elutestamendiks (living will või DNR). Selle dokumendiga saab inimene sätestada, kuidas peaksid arstid käituma juhul, kui juhtub halvim. Näiteks oleks inimesel võimalik määrata, et ta ei soovi, et teda aparatuuri abil püsiva vegetatiivse seisundi korral elus hoitaks või et raskest tervislikust seisundist tingitud südame või hingamise seiskumise korral teda enam ei elustataks. Samuti saab elutestamendis ära tuua, kas inimene soovib, et tema organeid edaspidi siirdada saaks.

Sellise vabatahtlikkuse põhimõttel töötava dokumendi alusel, saaks ilmselt lahendada mitmeid juhtumeid, kus arstid tõenäoliselt tahaksid, kuid vastavalt seadustele ei tohi inimest elus hoidvat aparatuuri välja lülitada. USA-s on 2007. aasta seisuga living will 41% elanikkonnast ning kodanikel selle dokumendi endale koostamist on soovitanud ka president Barack Obama. Eesti meedias ei ole see süsteem kahjuks eriti kajastamist leidnud. Käesoleval hetkel ei ole Eesti arstidel õigust inimese elu lõpetada ka siis, kui inimene on vegetatiivses seisundis ja olematu paranemislootusega või isegi kõigi patsiendi lähedaste üksmeelsel nõusolekul elushoidvate aparaatide välja lülitamiseks.

Elutestamendi idee võiks Eestis laiemat kõlapinda leida ning äratada huvi ka võimulolevates poliitikutes. Oleks hea, kui mõtet hakkaks propageerima Eesti Arstide Liit, kelle tööd selliste dokumentide olemasolu mõnel juhul kindlasti abistaks ja lihtsamaks teeks. Riigi toetusel saaks teha ka kampaaniat, mis seda ideed inimesteni viiks. Eriti oluline oleks teha teavitustööd raskete surmaga lõppevate haigustega inimeste seas. Elutestamendi seadustamise korral ei oleks Eesti haiglatel mõnel juhul enam vaja kanda asjatuid lisakulutusi haige pikaajaliseks elus hoidmiseks. Teisest küljest, oleks haige inimese elutestament abiks ka tema lähedastele, kellel ei tuleks vegetatiivses seisundis oleva lähedase tõttu enam moraalsete probleemide käes vaevelda, vaid nad saaksid elutestamendi abil järgida kalli inimese enda soove.

 


Märksõnad: eutanaasia, elutestament
Kategooria: Tervis

Alusta siit!

Registreeru Osale.ee kasutajaks
ning alusta oma riigi aitamist juba
täna!

» Registreeru siin
» Kasutajale
 

Avalehele Osalusveebi haldab Riigikantselei
info@osale.ee

Osalusveeb Konsultatsioonid Ideed beta Seadused