Kolmapäev, 24. juuli 2019
  ID-kaart  |  MobiilID OpenID

» unustasid salasõna?   » registreeru   » reeglid
 
Rss SISUPUU Rss RSS
Avaleht Konsultatsioonid Ideed Seadused
 
Avaleht > Vaata ideed
Ideekavand riigi halduskorralduse rahvaaruteluks.
Rein Ets
Sisestatud: 17. detsember 2012
Arhiveeritud
Bookmark and Share
Prindi
Saada kutse
  Vaata ideed   Hääletustulemused   Vaata vastuseid   Kommentaarid ()  

 

Pole valdkonda kus arenduste kavandamisel poleks kujunenud takistavaks asjaoluks eestlaste rahvusriigile ebakohane ENSV rajoonide piire järgiv maakondlik jaotus. Probleeme on kohalike omavalitsuste (valdade) tasandi haldusreformi läbiviimisel, haridussüsteemi reformimisel ning haiglate võrgu ratsionaalsel korraldamisel jne. Segadusi on ka korrakaitse ja päästeteenistuse korralduses ning regionaalsete arenduste, ääremaastumise ning isegi lõimumise protsesside kavandamisel. Valdade vahel toimuvat regionaalset koostegevust on otstarbekas kordineerida maakondlikult tasemelt. Valdade „suurus“, ning sellesuunaline haldusreform, on teisejärguline küsimus, mis leiab oma loomuliku lahendi pärast maakondade „sundliitmist“.

Eesti rahvusriigi, eesti rahvuse ja kultuuri jätkusuutliku arengu tagamiseks oleks otstarbekas taaskehtestada põliskultuurilisi ja looduslikke eripärasid arvestav maakondlik administratiivjaotus. Tänaseks kujunenud oludes on Eestimaal hinnanguliselt 5 …6  erineva meelelaadi ja pärandkultuuriga regiooni – maakonda. Eestlastele omaselt määratleme me end ikka kas Võrumaalt, Tartumaalt, Virumaalt või Harjumaalt pärinevatena. Põliskultuurilt ja logistilistiliselt ühtne on Lääne- ja Saarte maakond ning osaliselt kuuluks sinna ka Pärnumaa lääneosa. Murdekeeleliselt sobivad omavahel mulgid ja Tartumaa. Maakondade kaasaegsete piiride kujunemisel on oluline kohalik tõmbekeskuste paiknemine ning muu logistiline olustik.

Koos maakondliku tasandi haldusreformiga on otstarbekas optimeerida ka Vabariigi Valitsuse struktuuri ning viia osa riiklikke ametkondi maakondadesse. Maanteetranspordi arenduskeskmeks sobiks, näiteks, Paide. Kohaliku majanduse ja regionaalse arengu optimaalsemaks korraldamiseks oleks otstarbekas metsandus ning maavarad, koos põllunduse ja muu kohaliku tegevusega, koondada Maamajanduse (või Maaelu) ministeeriumi haldusesse, seejuures võiks arendusi pärssiva ametnikkonnaga Keskkonnaministeeriumi likvideerida.


Märksõnad: Haldusreform, regionaalne areng
Kategooria: Maaelu

Alusta siit!

Registreeru Osale.ee kasutajaks
ning alusta oma riigi aitamist juba
täna!

» Registreeru siin
» Kasutajale
 

Avalehele Osalusveebi haldab Riigikantselei
info@osale.ee

Osalusveeb Konsultatsioonid Ideed beta Seadused